تصفیه فاضلاب و تصفیه آب
دی سال نیرو

 

فیلترهای شنی که اغلب برای حذف مواد جامد معلق از آب استفاده می شود و برای این امر روش بسیار مناسبی است . فیلتراسیون شنی شامل لایه های متعدد از شن و ماسه با انواع مختلف و در اندازه و وزن های مخصوص استفاده می شود که اصطلاحا مش بندی نامگذاری می شود. فیلتر های شنی به طور مؤثر تراکم 30 تا 50 میکرون از مواد معلق را به کمتر از 5ppm می رساند و حذف می کند و برای فیلتراسیون جزئی زیر 30 تا 50 میکرون از فیلتر کارتریج استفاده می شود.

فیلتر شنی برای جداسازی ناخالصی های معلق در آب استفاده می شود. برای عملکرد بهتر صافی نیاز به انعقاد سازی مواد معلق می باشد. فیلترهای تحت فشار، دارای مزایایی همچون سرعت بالای تصفیه، حجم اشغالی کم و هزینه پایین می باشند.
بدنه فلزی فیلتر تحت فشار استوانه ای شکل است که بستری از شن را در بر می گیرد. آبی که باید تصفیه شود، وارد قسمت بالایی صافی می شود، از بستر صافی عبور می کند و سپس در قسمت پایین فیلتر جمع آوری و به مصرف می رسد. تجمع ذرات معلق در بستر صافی، عامل افزایش افت فشار آب طی عبور از فیلتر می باشد. هرگاه افت فشار بیش از حد معین شد، فیلتر از مسیر تصفیه خارج و شستشو می شود. برای شستشوی فیلتر جریان آب معکوس می گردد تا ضمن منبسط شدن بستر آلودگی های صافی زدوده شود.بسته به میزان آبدهی، فیلترهای تحت فشار به دو صورت عمودی و افقی طراحی و ساخته می شوند.

فیلتراسیون شنی یک روش ایده آل برای تصفیه آب آشامیدنی و همچنین مورد استفاده در فرآیندهای شیمیایی و بعنوان پیش تصفیه در سیستم های غشایی ، تصفیه آب استخرها و مورد استفاده در مرحله سوم تصفیه فاضلاب و فرآیندهای تهیه و تولید دارو استفاده می شود.

 

فیلتراسیون شنی

 

Back wash  بک واش یا شست و شوی فیلترهای شنی :

 

Back wash یا شست وشوی فیلترهای شنی  ، این امر به سادگی و از طریق برگشت جریان آب انجام می شود. به این ترتیب که با عبور دادن بالعکس جریان آب از پایین به سمت بالای فیلتر شنی مواد و ذراتی که در لابه لای ذرات شن فیلترهای شنی وجود دارند به پساب منتقل می شوند . برای بک واش  باید پمپ دستگاه را خاموش نمود و شیر فیلتر را در حالت بک واش قرار داد و دوباره پمپ دستگاه را روشن نمود . و همچنین وجود گیج فشار در ورودی و خروجی سیستم نشان دهنده این است که مسیر عبور آب در فیلتر در حال بسته شدن می باشد و فیلترهای شنی احتیاج به شست وشو دارند.

 

شست و شوی فیلترهای شنی

فیلتر های شنی ساخت شرکت دیسالکو