تصفیه فاضلاب و تصفیه آب
دی سال نیرو
چربی گیر صنعتی

چربی گیر صنعتی

چربی و روغن (free oil) از جمله مواد آلاینده ای می باشند که در صورت ورود مداوم به محیط زیست باعث آسیب جدی به گیاهان و آبزیان شده و علاوه بر آن با عث ایجاد بوی تعفن در محیط زندگی می شود. علاوه بر آن چربی ها و روغن ها بدلیل دارا بودن ساختار پیچیده قابلیت هضم سریع در سیستم های متداول تصفیه فاضلاب را نداشته و در نتیجه می بایست قبل از ورود به سیستم های تصفیه فاضلاب از جریان فاضلاب حذف و در مکان مناسب به صورت بهداشتی دفن گردند.
در مواردی که پساب یا فاضلاب خروجی از مجتمع ها یا واحدهای صنعتی به علت بالا بودن غلظت چربی و روغن، استانداردهای لازم جهت تخلیه به محیط زیست، چاه جذب، سیستم های تصفیه فاضلاب ویا منابع پذیرنده آب را ندارند می بایست از واحدهای چربی گیر ساده استفاده نمود.
با توجه به اختلاف دانسیته چربی و روغن با آب، امکان استفاده از این خاصیت جهت جداسازی وجود دارد. در این روش ها با استفاده از زمان ماند مناسب چربی و روغن در سطح آب شناور شده که در طول مدت زمان با بصورت دستی و یا مکانیزه از سطح آب جمع می شود.
چربی گیرهای صنعتی ساده یا گریس ترپ مخازنی می­باشند که به منظور جداسازی انواع روغن، گریس و چربی از فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرند.
این مخازن از دیواره(ها)ی جداکننده و تشکیل شده است که باعث راکت شدن جریان ورودی و امکان صعود چربی و روغن می شود. فاضلاب عاری از چربی از قسمت خروجی به سمت دیگر قسمت ها هدایت شده و چربی بصورت دستی و یا مکانیزه جمع آوری می شود. از این سیستم ها بطور گسترده در رستورانها و مراکز تفریحی، کارگاه های صنعتی و تعمیرگاه ها و همچنین صنایع روغن کشی و لبنی مورد استفاده می شود. جنس این مخازن می تواند فلزی و یا پلی اتیلنی باشد که بسته به نوع فاضلاب ورودی، آب و هوای منطقه، دبی فاضلاب و شرایط قرار گیری مخزن (بر روی زمین یا بصورت دفنی) تعیین می گردد.

مزایای سیستم های چربی گیر صنعتی

1- هزینه پایین ساخت، نصب و راه اندازی
2- هزینه پایین نگهداری و تعمیرات
3- بدون تجهیزات متحرک و انرژی بر
4- بازده مناسب حذف چربی و روغن های آزاد
5- قابل نصب در هر عمقی متناسب با پروژه

چربی گیر صنعتی